Atrakcje nad polskim morzem – Rozewie

Rozewie jest pięknym przylądkiem położonym na pobrzeżu Kaszubskim (nieopodal Władysławowa i Jastrzębiej Góry). Niegdyś uważano, że jest to najdalej wysunięty na północ obszar Polski. Jednak w rzeczywistości najdalej wysunięty punkt znajduje się w pobliskiej Jastrzębiej Górze.

Czemu warto odwiedzić Rozewie

Rozewie nie jest tak dobrze znane jak pobliskie kurorty wypoczynkowe. Dzięki temu pozostaje ciche, spokojne i nieskalane nowoczesnymi zdobyczami technologicznymi. Rozewie to miejsce dla osób lubiących spokojny wypoczynek na łonie natury. Cały obszar należy do krajobrazowego rezerwatu przyrody Przylądek Rozewski. Można tam zobaczyć unikatowe pozostałości buczyny pomorskiej. W rezerwacie znajdują się ponad 200 letnie, majestatyczne drzewa wzrastające na samym brzegu klifowym (wysokości ponad 3 metrów). Klif został oczywiście zabezpieczony specjalnymi, betonowymi wzmocnieniami, które mają zatrzymać osuwanie się ziemi (tzw. abrazję gruntów).

Piękno przyrody

Rozewie jest jednym z najczystszych punktów kaszub. To wspaniałe miejsce na spokojny wypoczynek z dala od głośnej cywilizacji i natłoku codziennych obowiązków. Z pewnością nie jest to przylądek, który przyciąga żądną wrażeń, rozhulaną młodzież. Cała okolica to raczej swoista oaza spokoju, skłaniająca do refleksji i zadumy. Dobra lokalizacja sprawia, że można ją odwiedzić przynajmniej na kilka godzin. Będzie to ciekawa odskocznia od pobytu na zatłoczonych uliczkach większych kurortów wypoczynkowych.

Lisi Jar

To bardzo ciekawe rozcięcie erozyjne ulokowane pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą. Zobaczymy tam efektowne strome zbocza oraz bardzo interesujące formy roślinne. Ogromne buki porastające Lisi Jar mają przynajmniej po sto lat i stanowią ciekawą atrakcję przyrodniczą. Interesująco prezentuje się także runo leśne. Wonne kwiaty, bluszcze oraz storczyki potrafią zaciekawić nawet te osoby, które na co dzień nie interesują się przyrodą.

Latarnia morska

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych przylądka Rozewie jest unikatowa latarnia morska. Przylądek od dawna stanowił główny punkt nawigacyjny Bałtyku. Latarnia osiąga imponujące rozmiary i posiada największy zasięg nominalny spośród wszystkich latarni ulokowanych na polskim wybrzeżu. Obecnie we wnętrzu budowli mieści się ciekawe muzeum latarnictwa. Wizyta w tym miejscu może być świetną lekcją historii polskiej żeglugi morskiej.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.