Azory

Archipelag Azorski jest często określany mianem jednego z ostatnich rajów na ziemi. Dziewięć niepowtarzalnych, szmaragdowych wysp wulkanicznych, krystalicznie czysta woda, ciepły klimat i intensywnie zielona, endemiczna roślinność, wywierają bardzo duże wrażenie, na wszystkich, nawet bardzo doświadczonych podróżnikach. Cały archipelag należy do Portugalii i jest położony około 1500 kilometrów od półwyspu Iberyjskiego. Jego lokalizacja sprawiła, że na wyspach zachowała się dziewicza roślinność oraz niezniszczona przez człowieka, dzika przyroda.

Wyspa São Miguel

Najpopularniejszą, a zarazem największą wyspą wulkaniczną Archipelagu Azorskiego jest São Miguel. Znajdziemy tutaj bogato rozwinięte zaplecze hotelowe, liczne restauracje i efektowne kluby. Niezwykłą atrakcją jest układ całej wyspy – na jej dwóch brzegach znajdują się potężne wulkany, podzielone wąskim terenem górskim. Jest to niepowtarzalna okazja do wspinaczki i podziwiania wyjątkowo bujnej, endemicznej roślinności. Na tych terenach znajdziemy jedyne w swoim rodzaju wrzosy Azorów oraz drzewa ogniste.

Wyspa São Miguel jest często nazywana krainą jezior. Na jej terenie znajdziemy wiele malowniczych jezior ulokowanych w kraterach wulkanicznych. Niektóre z nich przybierają unikalny, dziki charakter i wyglądają bardzo efektownie. Obok jezior znajdziemy gorące źródła geotermalne, będące swoistą wizytówką tej wyspy. Komfortowe kąpiele w gorących źródłach cieszą się popularnością wśród turystów w każdej grupie wiekowej. Na tak dużą popularność z całą pewnością ma wpływ ogromna różnorodność źródeł. Niektóre z nich gwarantują zapierające dech w piersiach widoki, inne znajdują się w unikatowym ogrodzie botanicznym a jeszcze inne są otoczone wysokimi drzewami i zapewniają spokój.

Wyspa Santa Maria

Santa Maria jest często nazywana żółtą wyspą. Jej charakterystyczną cechą jest ciepły, suchy klimat oraz najczystsze wybrzeża całego archipelagu. Ze względu na klimat i krystaliczność wód, owa wyspa jest najlepszym miejscem do kąpieli wodnych. U wybrzeży znajdziemy liczne wypożyczalnie sprzętów wodnych, baseny oraz miejsca do nurkowania. Dużą popularnością cieszy się także rejs przez piękną i tajemniczą jaskinie Romeiro Islet oraz przez tereny kopalne. Taka wycieczka jest bardzo dobrym sposobem na to by na własne oczy zobaczyć jak piękne i różnorodne są wybrzeża wyspy. Nie lada atrakcją jest też wylegiwanie się na czystej, piaszczystej plaży Praia Formosa, która gwarantuje niesamowite widoki – z jednej strony jest to widok na Atlantyk i przepiękne zatoczki, zaś z drugiej, widok intensywnie zielonych stoków wulkanicznych.

Według badaczy Santa Maria jest najstarszą wyspą Azorów, znajdziemy na niej liczne skamieniałości i pamiątki po czasach prehistorycznych. Na wyspie ciągle trwają liczne prace wykopaliskowe, do dnia dzisiejszego odnaleziono miedzy innymi: jeżowce, dobrze zachowane muszle i skamieniałości, które według ekspertów mają ponad pięć milionów lat.

Atrakcje na innych wyspach Archipelagu Azorskiego

Odwiedzając Azory warto zobaczyć wyspę Pico, na której znajduje się ogromny, majestatyczny wulkan. Cała wyspa jest wspaniałą okazją na zobaczenie pozostałości po erupcjach wulkanicznych. Turyści mogą wejść na szczyt wulkanu i podziwiać jego dramatyczny charakter oraz nieskończone pola lawy. Na szczyt wchodzi się z przewodnikiem, trzeba założyć odpowiednie ubranie ochronne i posiadać dość dobrą kondycję fizyczną.

Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną jest też malownicze miasteczko Angra do Heroismo, położone u wybrzeża wyspy Terceira. Niegdyś było to główne, bardzo bogate centrum portowe, przyciągające wielu żeglarzy i kupców z różnych stron świata. Obecnie, możemy tam zwiedzać liczne zabytki. W lato na wyspie organizowane są także różnorodne festiwale, które mogą być wspaniałym przeżyciem.

Kolejnym ciekawym miejscem jest wyspa Flores – raj dla miłośników przyrody. Podróż na wyspę Flores (tak zwaną różową wyspę), jest niepowtarzalną okazją do zobaczenia przepięknych wodospadów, kolorowych jezior położonych w kraterach wulkanicznych. Na wyspie znajdziemy też ogromne skały bazaltowe, przypominające słupy. Tak zwane Rocha dos Bordões w czasie dnia zmieniają swój kolor i wyrastają z gorących wód siarkowych. Ten widok z pewnością zainteresuje każdego podróżnika, który lubi obcować z przyrodą.

Kiedy najlepiej odwiedzić Archipelag Azorów?

Większość turystów lubiących wylegiwanie się na plażach, przybywa na wyspy na przełomie wczesnej wiosny i późnej jesieni. W tym czasie Archipelag staje się bardzo ciepły i słoneczny. Piękna słoneczna pogoda nie stanowi zbytniego utrudnienia dla miłośników aktywnego wypoczynku, jednak większość z nich odwiedza wyspy zaraz po zakończeniu upalnego lata.