Drugie obywatelstwo – Paragwaj

Paragwaj to kolejny punkt na Naszej liście. Z pewnością jest to piękne, a zarazem w miarę bezpieczne miejsce, które zapewnia swoim obywatelom wysoki poziom prywatności oraz ochrony. Paragwaj to kraj o charakterze neutralnym, nie angażuje się w konflikty zbrojne, nie ma roszczeń terytorialnych, a uzyskanie obywatelstwa jest bajecznie proste.

Jedno z ciekawszych państw świata

Paragwaj jest słabo rozwiniętym krajem o charakterze rolniczym. Podobnie jak Urugwaj nie posiada obfitych złóż naturalnych ani roszczeń terytorialnych do swoich sąsiadów. W wyniku wojny paragwajskiej (lata 1864-1870) kraj stracił około 2/3 mieszkańców oraz duże terytorium. Do dziś liczba ludności tego państwa utrzymuje się na niewielkim poziomie. Większość mieszkańców to wyznawcy chrześcijaństwa.

Jeszcze do niedawna Paragwaj był bardzo słabo rozwiniętym i biednym krajem. Jednak coraz szybciej się rozwija i zaczyna „cywilizować”. Ten kraj z pewnością spodoba się wszystkim osobom, które nie lubią skomplikowanych zapisów prawnych oraz wysokich podatków. Wielu mieszkańców Paragwaju porusza się samochodami bez żadnego prawa jazdy, bez ubezpieczenia, bez przeglądów stanu technicznego pojazdu. W zasadzie przegląd wykonują jedynie mieszkańcy większych miast, a ubezpieczeń pojazdów nie ma w ogóle. Co ciekawe, zapisy prawne nie regulują też kwestii sprzedaży i posiadania broni. Można ją nabyć bez żadnych świadectw, certyfikatów i dodatkowych opłat wnoszonych na rzecz państwa. W Paragwaju odnajdziemy także dużą wolność podatkową. Przykładowy podatek dochodowy wprowadzono stosunkowo niedawno i z pewnością nie każdy Paragwajczyk zamierza go opłacać.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że Paragwaj to całkowicie zdziczały, a przy tym niebezpieczny kraj. Jednak takie opinie są mocno przesadzone. Prawdą jest to, że Paragwaj nie należy do światowej czołówki najwyżej rozwiniętych krajów. Jest raczej biedny i w pewnym stopniu skorumpowany. Jednak poziom przestępczości nie jest wcale tak wysoki jak można by przypuszczać.

Jak wyrobić obywatelstwo Paragwaju?

Sprawa jest bajecznie prosta, uzyskanie obywatelstwa tego kraju jest jeszcze łatwiejsze niż w przypadku Urugwaju. O obywatelstwo możemy się ubiegać już po dwóch latach zamieszkiwania w tym kraju. Nikt nie sprawdza czy mieszkamy w Paragwaju na stałe czy tylko wizytujemy od czasu do czasu. Osoba, która ubiega się o wydanie dokumentu musi przejść test wiedzy. W teście znajdują się zagadnienia historyczne, geograficzne i kulturowe. Jednak pytania są dość proste i większość osób przechodzi test bez większego wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.