Fernando Magellan

Fernando Magellan był jednym z największych odkrywców, którzy mieli realny wpływ na losy świata. Żył w latach 1480 – 1521. Urodził się i wychował na wschodnich wybrzeżach Portugalii. Od najmłodszych lat wyróżniał się niezwykłym zainteresowaniem geograficznym i historycznym. Szybko odkrył w sobie uzdolnienia żeglarskie, a w wieku 25 lat wypłynął po raz pierwszy na pełne morze. Niestety po pewnym czasie popadł w niełaskę ówczesnego króla Manuela I. Młody mężczyzna wyrzekł się swojego obywatelstwa i wyruszył do malowniczej Sewilli. Od tej pory służył Hiszpańskiemu królowi, który szybko dostrzegł ogromny potencjał żeglarza.

Osiągnięcia

Fernando Magellan poprowadził pierwszą, pionierską wyprawę dookoła świata. Szybko zdobył potrzebne fundusze, zgromadził najlepszych marynarzy i wyruszył na otwarte wody. 10 sierpnia 1519r. pięć statków pod dowództwem Magellana opuściło rodzinną Sewillę. Po pewnym czasie o wyprawie Magellana dowiedział się także król Portugalii, który nakazał swojej flocie zatrzymanie podróżników. Na szczęście Magellan uniknął konfrontacji na morzu, dotarł do wysp karaibskich i już 6 grudnia dotarli do Brazylii (będącej wtedy portugalską kolonią). 10 stycznia statki Magellana dopłynęły do Rio de la Plata. Jeden ze statków popłynął w głąb cieśniny z misją zwiadowczą. Niestety misja nie udała się, a statek zatonął. Na domiar złego żeglarze drugiego statku zdezerterowali i wrócili do Hiszpanii. Trzy pozostałe statki dotarły do cieśniny, nazwanej później na jego część cieśniną Magellana i wszystkie ją przepłynęły. W kolejnym etapie podróży pokonano ocean spokojny (wody były wyjątkowo ciche, dlatego Magellan określił je mianem spokojnych). W kwietniu wyprawa dotarła już pomyślnie na archipelag Filipin. Niestety, krótko po tym wydarzeniu (27 kwietnia) Magellan poniósł śmierć podczas potyczki z ludźmi Silarupu. Do Hiszpanii powrócił jedynie jeden statek pod dowództwem Juana Sebastiána Elcaño. Podróż dookoła świata zajęła prawie 3 lata i zakończyła się dokładnie 6 września 1522 roku.

Odkrycia

Wyprawa Magellana przyniosła szereg innowacyjnych jak na tamte czasy odkryć. Uczestnicy wyprawy jako pierwsi mieszkańcy europy dostrzegli konstelację: Krzyż Południa oraz dwie galaktyki, nazwane później obłokami Magellana. Można je zobaczyć jedynie na półkuli południowej. Podróż przyczyniła się też do oszacowania wielkości kuli ziemskiej (która okazała się być kilkukrotnie większa od pierwotnych przypuszczeń). Po powrocie do Hiszpanii skrupulatny Juan Sebastián Elcaño w swoich obliczeniach nie mógł doszukać się jednego dnia. Owe obliczenia dały podstawę do późniejszego stworzenia umownych stref czasowych oraz linii zmiany daty.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.