Na wakacje z dziećmi

Rodzinne wczasy i wyjazdy to coraz popularniejsza forma spędzania wakacji. W Internecie aż roi się od ofert wczasów dla rodziców z dziećmi. Biura podróży kuszą ofertami przeznaczonymi dla całej familii. Gdzie jednak wyjechać z naszymi pociechami , by miały one odpowiednia warunki do wypoczynku? Na co najlepiej zwrócić uwagę wybierając odpowiednią dla nas ofertę by… nie dać się oszukać? Dzieci reagują entuzjastycznie na niemal każdą propozycję, lecz to przecież na nas, dorosłych, spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie milusińskim bezpiecznych i pełnych atrakcji wakacji.

Bezpiecznie i ciekawie

Wybierając się na wakacje z dziećmi najpierw powinniśmy sami przypomnieć sobie własne wyjazdy z rodzicami. Dzięki temu lepiej zrozumiemy potrzeby naszych pociech. Na pewno pamiętacie, jak bardzo byliście znudzeni, gdy rodzice lub dziadkowie smarowali was od stóp do głów kremem do opalania i namawiali do wylegiwania się na plaży lub zachęcali do wielogodzinnego odbijania piłki. To, co jest atrakcyjne dla rodziców, niekoniecznie musi być takie dla dzieci, które zwykle szybko się nudzą.

Obojętne więc, czy udajemy się do zagranicznego kurortu, czy postanawiamy skorzystać z coraz bogatszej oferty agroturystycznej w kraju – powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nasze dzieci będą miały czym się zająć w miejscu, do którego zamierzamy jechać. Można to zrobić łatwo, odwiedzając stronę internetową ośrodka, rozmawiając telefonicznie z właścicielem, korzystając z porad i doświadczeń znajomych oraz zaglądają na portale poświęcone wypoczynkowi z dziećmi.

Jeśli organizator nie umieszcza w swojej ofercie informacji o żadnych atrakcjach specjalnie dedykowanych dla dzieci, lepiej poszukać kogoś innego. A jest w czym wybierać… Większe ośrodki wypoczynkowe, zarówno te krajowe jak i zagraniczne, mają specjalne bawialnie, zjeżdżalnie, pokoje zabaw, mini aquaparki – gdzie czas spędzać może cała rodzina. Niektóre biura podróży wymieniają w swojej ofercie wycieczki z udziałem animatorów gier i zabaw. Jest to dobre rozwiązanie, bo daje odetchnąć rodzicom i jednocześnie gwarantuje, że dzieci nie pozostają bez opieki.

Rozsądnym rozwiązaniem są apartamenty przystosowane do rodzinnych wczasów. Zapewniają one spokój, niezależność i swobodę. Jest to opcja szczególnie dobra dla młodszych dzieci do dziesiątego roku życia, którym bliskość rodziców zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ale – uwaga – przed wyjazdem powinniśmy dokładnie sprawdzić panujące tam warunki. Zdarza się niestety, że ośrodek wypoczynkowy wygląda ślicznie… tylko na obrobionych przez grafika zdjęciach w Internecie. Koniecznie trzeba zadać organizatorowi konkretne pytania – jak długo prowadzi swoją działalność, jaka jest powierzchnia pokoi i ich wyposażenie, jakie atrakcje dostępne są na miejscu. Warto poczytać też opinie w Internecie na temat danego ośrodka i być wyczulonym na wszelkie ostrzeżenia. Na szczęście jest tak coraz rzadziej, lecz czasem zdarza się, że za krzykliwą reklamą kryją się stare domki kolonijne z lat dziewięćdziesiątych, z grzybem i odłażącą ze ścian farbą.

Unikajmy także wpłacania wszelkich „zaliczek” przelewanych przez Internet. Płatność za wypoczynek, pomijając profesjonalne i sprawdzone biura podróży, powinna nastąpić już po przyjeździe i dokładnych oględzinach domku lub pensjonatu. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wyposażenie i estetykę pomieszczeń, lecz również bezpieczeństwo obiektu. Teren powinien być ogrodzony i dobrze oświetlony, wyposażony w sprzęt przeciwpożarowy. Wstępu do budynku lub na teren obiektu powinien przez całą dobę ktoś pilnować. Dla rodzin z wózkiem bardzo istotne jest również, by ich pokoje znajdowały się na parterze. Rodziny z dziećmi powinny być kwaterowane w spokojnym sąsiedztwie, tak by wszyscy mogli się dobrze wyspać. Warto wcześniej porozmawiać o tym z właścicielem i przedstawić nasze oczekiwania.
Najcenniejsze są rady znajomych lub rodziny, którzy już w danym miejscu byli i spędzili urlop. Warto z nich korzystać, by uniknąć rozczarowań.

Co zabrać ze sobą?

Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi koniecznie powinniśmy zrobić listę najważniejszych przedmiotów, które trzeba ze sobą zabrać. W pierwszej kolejności warto pamiętać o lekach. W szczególności dotyczy to małych dzieci, a zwłaszcza tych, które cierpią na zdrowotne niedomagania. Dzieci mają zwykle pecha, dlatego powinniśmy mieć ze sobą podróżną apteczkę, a w niej przedmioty takie jak: plastry, nożyczki, wodę utlenioną, termometr oraz bandaż. Rozsądną decyzją jest też zabranie ze sobą aspiryny, środka przeciw biegunce i… plastikowego woreczka, który trzeba mieć pod ręką. Reakcje na długotrwałą podróż, np. w kołyszącym się na resorach autokarze mogą być bardzo różne.

Musimy pamiętać o indywidualnych potrzebach naszej pociechy. Z pozoru banalna rzecz, taka jak brak ulubionego misia lub zabawki – może zepsuć maluchowi wakacje na wiele dni. Z drugiej strony ulubiona maskotka pomoże zasnąć w nowym miejscu i złagodzi lęk – na przykład przed podróżą samolotem.

W przypadku starszych dzieci warto pomyśleć o zabawkach lub grach, które pomogą znieść dłużącą się podróż, a także będą stanowić awaryjną rozrywkę dla dzieciaka, jeśli nie będzie on akurat podzielał upodobania rodziców do zabytkowych, secesyjnych kamienic lub renesansowych rzeźb.

W przydrożnych barach i jadłodajniach trudno o zdrowe jedzenie, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą przygotowane wcześniej w domu przekąski, napoje oraz ubranko na zmianę, które powinno być spakowane od podręcznej torby. Dzieci posiadają szczególny talent do oblewania się różnymi napojami i plamienia ubrania, gdyby więc do czegoś podobnego doszło – nie trzeba będzie szukać ciuszków na dnie walizki wciśniętej w kąt luku bagażowego autokaru…

Zagraniczne raje dla dzieci

Wiele typowo „rodzinnych” ośrodków wypoczynkowych znajduje się w Bułgarii, Grecji, Chorwacji oraz we Włoszech. Są one przyjazne dla najmłodszych dzieci i na urlop można pojechać tam nawet z kilkumiesięcznym dzieckiem. Odpowiednio przystosowane łazienki umożliwiają wygodne przewijanie maluszka a apartamenty zapewniają ciszę i spokój.

W wielu zagranicznych ośrodkach turystycznych wre życie kulturalne. Organizuje się jarmarki, festyny i koncerty na które można wybrać się z dziećmi. Istnieją specjalne „rodzinne” sektory na plażach, a w wielu parkach można znaleźć rozbudowane place zabaw, parki linowe oraz dostarczające ochłody efektowne fontanny.

Jadąc za granicę z dziećmi unikać należy krajów azjatyckich, południowoamerykańskich oraz afrykańskich. Panujące tam warunki klimatyczne są niekorzystne, szczególnie dla najmłodszych. Baza turystyczna często również pozostawia wiele do życzenia. Poza tym są to w wielu przypadkach kraje niestabilne politycznie lub o wysokiej przestępczości. Wyjazd do krajów afrykańskich wiąże się dodatkowo z zagrożeniem chorobami i koniecznymi szczepieniami.

Na zagraniczne wyjazdy z dziećmi zaleca się Włochy, Grecję, Hiszpanię. Łatwo tam się dostać, są to kraje bezpieczne, o względnie łagodnym klimacie. W razie problemów możemy w nich liczyć na profesjonalną pomoc lekarską. Nigdy nie należy wyjeżdżać z dziećmi, szczególnie małymi, do krajów niespokojnych, biednych, ani takich, gdzie panują bardzo wysokie temperatury i tropikalny klimat.

Każde wakacje z rodzicami są dobre

Najważniejszą potrzebą dziecka jest pragnienie miłości i bliskości rodziców. Niekoniecznie trzeba wyjeżdżać na luksusowe, zagraniczne wczasy, by zapewnić najmłodszym członkom rodziny radosne wakacje. Często wypoczynek w kraju, w domu wczasowym lub na kempingu może dostarczyć niezapomnianych atrakcji, takich jak wspólne wycieczki po lesie, figle nad wodą, zabawa w chowanego czy odkrywanie nieznanych zakątków. Dzieci uwielbiają pluskać się, gonić, bawić w Indian, budować tamy z rzecznych kamieni, strugać z patyków wyimaginowane wędki, taplać się w błocie… a nade wszystko pragną naszej obecności i akceptacji. Tylko od pomysłowości zależy czy będziemy potrafili wypełnić sobie czas. Zwykły wypad do lasu możne nabrać atmosfery baśniowości, jeśli wcześniej przeczytamy z dzieckiem opowiadanie o leśnych skrzatach lub wyobrazimy sobie, że jesteśmy odkrywcami penetrującymi niezbadane, dziewicze tereny. Wtedy zwykły aparat fotograficzny lub lornetka dostarczają wrażeń, a stara chata lub ciekawe drzewo mogą stać się większą atrakcją niż najlepsza zabawa zorganizowana przezzawodowego, lecz obcego dla dziecka animatora… Obojętne więc, czy wybierzemy urlop w Grecji czy na Mazurach – istotne, by wszyscy byli razem i dobrze się bawili.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.