Różowe Jezioro Retba

W Naszym cyklu poszukujemy najbardziej wyjątkowych i niepowtarzalnych miejsc na ziemi. Jednym z nich z pewnością jest różowe Jezioro Retba (nazywane także z języka francuskiego: Lac Rose). To niezwykłe miejsce leży w sercu zachodniej Afryki – Senegalu. Różowe Jezioro Retba wyróżnia się swoją wyjątkową, intensywnie różową barwą i jest określane mianem jednego z najpiękniejszych oraz najbardziej wyjątkowych cudów natury.

Jak odnaleźć Jezioro Retba?

To niesamowite jezioro znajduje się nieopodal stolicy Senegalu – Dakaru. Co ciekawe, w pobliżu jeziora znajdowała się meta jednego z najpopularniejszych oraz najbardziej niebezpiecznych rajdów świata: rajdu Dakar. Cały Senegal nie jest zbyt popularnym miejscem turystycznym i być może to właśnie w tym tkwi jego piękno. Podróżując do jeziora Retba będziemy w stanie zapoznać się z prawdziwym folklorem mieszkańców i odpocząć od zgiełku europejskich, zatłoczonych miast.

Kilka ciekawostek

Jezioro Lac Rose jest wyjątkowo słone (poziom zasolenia jest bardzo podobny jak w Morzu Martwym), dlatego bez trudu możemy unosić się na wodzie. Nikt nie zna do końca powodów jego niespotykanego zabarwienia. Niektórzy mówią, że za różowy kolor odpowiadają mikroelementy inni upatrują w nim wpływ słodkolubnych alg, a jeszcze inni zwracają uwagę na wyjątkowo duży poziom zasolenia wody (sięgający nawet do 40 procent). Jednak tak naprawdę, nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czemu wody Lac Rose przybierają tak piękny i wyrazisty, różowy kolor

Bez wątpienia jezioro Retba było kiedyś niewielką zatoczką, która wpadała wprost do wód oceanu atlantyckiego. Obecnie jest oddzielone jedynie kilkuset metrowym pasmem niewielkich wydm. Owe wydmy zostały tu naniesione przez podmuchy wiatrów i nieodwracalnie odłączyły Lac Rose od dostępu Atlantyku.

Sól z różowego jeziora

Zasolenie jeziora jest tak duże, że pobliscy mieszkańcy wydobywają sól z jego głębin (podobno ma ona silne właściwości zdrowotne). Co ciekawe – cały proces odbywa się ręcznie. Sól szybko krystalizuje się na ludzkim ciele dzięki: wysokiemu jej stężeniu, intensywnym działaniom promieni słonecznych oraz tropikalnym temperaturom. Przed wejściem do wody należy dokładnie zabezpieczyć swoje ciało. Mieszkańcy szczególnie polecają masło shea, pozyskiwane z lokalnych drzew. Należy go nałożyć na całe ciało i równomiernie wsmarować.

foto: www.freeimages.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.