Survival – Rośliny Jadalne

Agawa, Agawa amerykańska (Agape spp.) – Z agawy można wyciągnąć potrzebną do przeżycia wodę, w tym celu wystarczy naciąć tylko czubek liścia. Jadalne są młode pędy agawy.

Akacja – kwiaty akacji są jadalne. Ponadto stosuje się jej kwiaty w ziołolecznictwie. W fachowym nazewnictwie akacja nazywana jest robinią.

Babka okrągłolistna, Babka zwyczajna (plantago maior), a także babka lancetowata (plantago lancvolta) – rośnie na łąkach, blisko dróg. Można ją bardzo łatwo zdobyć. W menu, może posłużyć jako składnik sałatki (na surowo), po ugotowaniu staje się dość gorzka. Do jedzenia nadaje się również wyrastający „kłos”, który po ugotowaniu będzie świetnym dodatkiem do zupy. Babkę stosuje się powszechnie w ziołolecznictwie, jako środek antyseptyczny, wykrztuśny, przyspieszający gojenie ran.

Bambus – Rośnie przede wszystkim w klimacie umiarkowanym, a także równikowym. Spożywamy wyłącznie młode pędy, po dokładnym oczyszczeniu ich z osłonki. Pędów bambusa nie zajadajmy na surowo, lecz dopiero po dokładnym ugotowaniu.

Berberys – jadalne są wyłącznie jego owoce. Natomiast pozostała część rośliny jest trująca!

Bluszczyk kurdybanek ( Glechoma hederacea) – Roślina przypomina swoim wyglądem nieco lawendę. Surowe pędy bluszczyku można dodawać do sałatek, choć do wydobycia walorów smakowych zaleca się ich obgotowanie. Wysuszona roślina sprawdzi się jako dodatek do herbatek ziołowych.

Borówka bagienna – inaczej zwane łohiniami. W tej roślinie jadalne są tylko owoce!

Brzoza (Betula spp.) – Za jadalne uważa się kłącza brzozy. Można z wysuszonej kory brzozy, zmielić ją na prowizoryczną mąkę. Młode gałązki wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Idealnie łagodzi wszelkiego rodzaju dolegliwości gastrologiczne.

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) – Młode listki można dodawać do sałatek, kanapek. Jadalne okazują się także orzeszki: na surowo, uprażone, jak i również zmielone i dodawane jako kawa lub mąka.

Burak zwyczajny (Beta vulgaris) – inaczej nazywany jest burakiem morskim. Do jedzenia wykorzystuje się tylko jego liście, które należy wcześniej ugotować. Sama bulwa nie jest jadalna.

Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) – swoim wyglądem rzeczywiście przypomina poroże renifera. Roślina zalicza się do porostów, które najczęściej wykorzystywane są przez Lapończyków, z racji ich występowania na Północy. Aby ich walory smakowe się poprawiły, należy je wcześniej namoczyć, dzięki temu stracą nieprzyjemną gorycz. Stosuje się ich jako zagęszczacza do zupy lub gulaszu.

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) – Stosowany nie tylko w kuchni, ale również w ziołolecznictwie. Ceniony za bardzo wyraziste walory smakowe. Jadalne są zarówno liście, jak i część podziemna. Przydaje się również wysuszony i zmielony na proszek korzeń, który ma działanie antyseptyczne.

Cibora jadalna (Cyperus esculentus) inaczej te migdał ziemny – Jadalne są nieduże bulwy, które można spożywać zarówno na surowo, wysuszone, jak i ugotowane. W pierwszej kolejności jednak trzeba z nich usunąć niejadalną skórkę. Po wyprażeniu ugniecionych części jadalnych, można stosować jako kawę.

Conopodium majus – Jadalny wyłącznie okrągły korzeń, który należy wcześniej obrać ze skóry. Wnętrze jest koloru kremowego. Można jeść go na surowo, a także po ugotowaniu. Jest bardzo smaczny.

Cykoria podróżnika ( Cichorium intybus) – w celach kulinarnych wykorzystuje się jego korzeń, a także liście zebrane jeszcze pod powierzchnią ziemi. Korzeń upieczony i rozgnieciony będzie oddawał namiastkę zaparzonej kawy, a liście dodaje się do sałatek.

Czarne jagody – określane jako również borówka czarna lub czernica. Stanowią bardzo dobre źródło pokarmu. Ich słodki smak jest na pewno dużą rekompensatą za trudne warunki, w których się znajdujemy. Jagody można zjeść na surowo, zrobić z nich kompot, lub dodawać do ciast.

Czeremcha – Sama czeremcha zawiera takie składniki jak chociażby cyjanowy glikozyd. Dlatego też pozbywamy się z owoców pestek. Same owoce należy przed spożyciem ugotować.

Czosnek niedźwiedzi – roślinę można wykorzystać w celach kulinarnych niemalże w całości. Mianowicie młode listki po ugotowaniu nadadzą się do sałatek. Natomiast pędy zastąpią szczypiorek. A sama cebulka czosnku będzie idealne pasować jako przyprawa do mięs, gulaszu i innych potraw na ciepło.

Czosnek pospolity (Alliara petiolata) – Stosowany w kulinariach i ziołolecznictwie. Młode liście dodawać można do sałatek. Natomiast pozyskany sok działa antyseptycznie. Stosuje się go na rany i podrażnienia na skórze.

Dąb (Quercus spp.) – Żołędzie, które uznawane są jako pokarm dla dzików, może być także alternatywą pokarmu dla człowieka. Posiadają one jednak taninę, czyli składnik czyniące je jako bardzo gorzkie. Płukanie ich przez kilka dni w płynącej wodzie, na przykład w strumieniu, pomoże pozbyć się tego smakowego defektu. Z żołędzi można zrobić kleik do jedzenia bądź mąkę.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.